B12 Vitamini Kilo AldırırmıB12 vitamini kilo aldırırmı sorusuna verilebilecek en kısa cevap bütün vitaminlerin kilo alma gibi problem oluşturmadıklarıdır. Vitaminler genel olarak kilo alınmasına yol açmazlar ama yetersiz bir seviyede bulunmaları halinde çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna yol açabilmektedirler.

B12 vitamini kilo aldırırmı ?

B12 vitamini genel özellikleri şöyledir;

  • Suda erir
  • Isıya karşı dayanıklıdır
  • Işığa karşı duyarlıdır ve karaciğer organında depolanmaktadır
  • Vücuda alınan demirin depolanabilmesini sağlar ama kendisi depolanamaz
  • Kemik iliğinde eritrosit yapımının artmasını sağlar

Bu özellikler kısaca bu vitaminin temel özelliklerini göstermektedir. B12 vitamini  hayvansal gıdalarda bulunmaktadır Vücuda alınan besinlerdeki karbonhidratların, proteinlerin ve yağların sindirilmeleri için gereklidir. Bu vitaminin ana amacı sinir hücrelerinin miyelin adı verilen kılıflarının korunması ve bir çok hücrenin onarılabilmesini sağlamaktır.

B12 vitamininin kilo alımına yol açtığının düşünülme sebebi bu vitaminin eksik olması durumunda kişide iştah kaybı olmasıdır. İştahsızlığa ve buna bağlı hafif kilo azalması görülen hastalar B12 vitamininini kullanmaya başladıktan bir süre sonra yemek yeme düzenine sahip olmaları ve sonuçta da normal kilolarına çıkmalarıdır. Bu olası durumu kilo aldırır diye değerlendirmek yanlış olur. B12 vitamini vücutta üretilemediği gibi depolanamayan bir vitamindir. Yetişkin bir insan için günlük 3 mcg ile 4 mcg ölçülerinde günlük alınması gerekir. B12 vitamini kilo aldırırmı  sorusuna uzmanların verdiği cevap bu vitaminin kilo alımına neden olmayacağı, aksine B grubu bir vitamin olduğu için kilo verilmesine yönelik katkıları olan bir vitamin olduğu şeklindedir.

B12 Vitamini Kilo Aldırırmı

Bu ifade  15 bin insan üzerinde yapılan bir araştırma sonucuyla desteklenmektedir. 10 yıl boyunca 15 bin kişi B6 ve B12 gibi B grubu vitaminler kullanılmıştır. Sonuçta bu kişiler kilo almak yerine kilo verdikleri saptanmıştır. Ancak burada şu önemli noktaya dikkat edilmesi gerekir;

B12 vitamini aldığı halde kilo veren deneklerin genel anlamda sağlıklı beslenen ve düzenli aktiviteler de bulunan kişiler olduğu belirtilmelidir.

B12 vitamininin yararları :

  • Sinir hücreleri hasar görmüşse tedavi edici rol oynar
  • Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir
  • Kişinin normal olarak büyüme fonksiyonu gösterebilmesini sağlar
  • İştahı arttırır
  • Öğrenme ve hafıza kapasitelerini geliştirir

B12 vitamininin en fazla bulunduğu besinler arasında karaciğer ve böbrek, tavuk eti, yumurta sarısı, kabuklu deniz canlıları, balık ve süt ürünleridir.

B12 vitamininin kalçadan kas içine enjekte edilmesi ağızdan B12 vitamini alınmasına oranla 50 kat daha etkilidir. B12 vitamini eksikliğinde kişide halsizlik, ellerde ve ayaklarda uyuşma, yürüme güçlüğü yada denge bozukluğu, ileri yaş dönemlerinde bunama, yoğunlaşamama ve bazı psikiyatrik rahatsızlıklar görülebilmektedir. B12 vitamini eksikliğinde vücutta yeterince demir vitamini depolanamaz ve B12 vitamininin eksikliğinde düzensiz kalp ritimleri, nefes daralması, saçlarda dökülme, tırnaklarda kolayca kırılma gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle eksikliği oldukça önemsenmelidir ve mutlaka bir hekime danışarak bilgi alınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.01.2014 12:42:10

B12 Vitamini Kilo Aldırırmı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "B12 Vitamini Kilo Aldırırmı"

Azime

Cevap Sayısı: 0
Benexol b12 kalp çarpıntısı yaparmı

2018-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bahar

Cevap Sayısı: 0
Ben dolex ampul kulanıyorum 2.kutu haftalık ve aylıga dönücdm yemek yeme dursun iştahsızlık.bulantı sınirden delirıyordum aynı zamanda diyabet hastasıyim ilaçlar B12 yi bitiriyor dolex iyi ki varsin şu an iyiyim yûrümek işkenceydi.

2017-09-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilek

Cevap Sayısı: 0
IlaIlaci kullandım ve cok faydasını gördüm

2017-05-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

ömer

Cevap Sayısı: 0
b12 vitamin ilaçları varmı isimleri nedir

2016-08-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Seda

Cevap Sayısı: 0
Yaklaşık bir yıldır kullanıyorum kilo almadım, aksine düzenli beslenme ve yediklerime biraz dikkat ederek 11 kilo verdim.

2014-10-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ela

Cevap Sayısı: 0
2 ay düzenli kullanmama rağmen kilo almadım.Çok faydalarını gördüm.

2014-05-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

canan

Cevap Sayısı: 0
kilo almanızın sebebi vücut fonksiyonlarının düzene girmesi olmasın karbon hidratlı ve yağlı yiyeceklere dikkat etmek lazım

2014-03-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sakıba

Cevap Sayısı: 1
B12 kullandım kısa süre önce yaklaşık 4 gün kadar arkadaşım kilo aldırıyor dedi ve bıraktım. Sonuç mu evet aldırıyor aradan 1 ay geçti ve tam 4 kilo aldım.

2014-02-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

b12 vitamini, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018